Snímek Vive Le Punk, připravovaný k padesátému výročí britského punku, nejenže připomíná historii hnutí, ale také hledá odpověď na to, nakolik jsou jeho původní myšlenky a sociálně-kritická poselství aktuální i dnes.

Danny Garcia, režisér filmů The Rise and Fall of The Clash, Sad Vacation a Nightclubbing, se vrací s novým dokumentem. Vive Le Punk, který vstoupí do kin v roce 2026, navazuje na padesáté výročí exploze britského punku a zkoumá jeho dnešní význam a to, jak jeho původní duch přežívá v současnosti.
Ve středu filmu stojí čtyři kapely patřící k první vlně britského punku, které jsou aktivní i půl století po vzniku hnutí: Sham 69, 999, Ruts DC a The Boys. Garcia tentokrát nenatočil pouhý nostalgický film, ale hledá odpověď na to, do jaké míry zůstaly základní myšlenky a poselství punku relevantní v dnešní společnosti.
Dokument přináší i exkluzivní rozhovory, zřídka viděné archivní záběry, koncertní scény a materiály ze zákulisí. Mezi zpovídanými jsou frontman UK Subs Charlie Harper, podnikatel a punkový aktivista Joe Corré, básník dr. John Cooper Clarke, Gaye Advert i spisovatel a DJ Chris Sullivan.
Ústředním tématem Vive Le Punk je otázka, do jaké míry zůstala společenská kritika formulovaná punkem platná i po uplynulých padesáti letech. Podle tvůrců jsou nerovnosti, sociální rozdělení a politická nespokojenost určujícími problémy i dnes, a proto zůstává aktuální otázkou, zda dokáže anti-establishmentový punkový pohled oslovit i novou generaci.
Vive Le Punk se divákům představí v červenci 2026. Film nejenže představuje důležité postavy historie britského punkového hnutí, ale také zkoumá, jak dědictví tohoto žánru přežívá v dnešním společenském a kulturním prostředí. Dokument tak slouží současně jako retrospektiva i jako reflexe toho, kolik z otázek položených před padesáti lety s námi zůstalo až do dnešních dnů.
Magyar
English
Deutsch
Español
Français
Nederlands
Polski
Italiano
Português
日本語
Svenska
Suomi
Slovenščina















